X
تبلیغات
رایتل

کارگردان: استاد احمد حبیب‌زاده

نویسنده: استاد علی رضایی

دکور: استاد رامین پریش

سپاس از : استاد حسین پریش                  استاد سیروس کهوری‌نژاد

نمایش پنجره که چند روزی است به صورت رایگان در سالن فرهنگ فرهنگ‌سرای طوبا به اجرا درآمده کاری از احمد حبیب‌زاده رییس انجمن نمایش استان هرمزگان است.

یکی از دوستانی که قبلا قرار همکاری با این گروه را داشت می‌گفت:این نمایش حاصل 6 ماه تمرین کردن است.

1ـ نمایشنامه: از علی رضایی که ادبیات نمایشی را خوب می‌شناسد بعید بود همچنین متنی هم در خورجین دست‌نوشته‌هایش باشد. تئاتری بدون کنش و واکنش، و پرداخت به موضوعی که همه مردم پایانش را می‌دانند، بدون نمایش کردن موضوع، یعنی ر... به تئاتر و هنر نمایشی! اصول اولیه نمایشنامه نویسی هم در این کار رعایت نشده بود.

۲ـ کارگردانی: کارگردان اما برخی از اصول صحنه را واضح به نمایش گذاشته بود. مثلا ایستادن به روی سن، یا چرخش در نمایش! این حرکات را بازیگران درست انجام می‌دادن، و گاهی اوقات هم نگاهی به پاهایشان می‌کردند تا مبادا  ایستادن‌شان مطابق با آن ایستی تئاتری نباشد.

حرکات گوشزد شده آنقدر با دو دلی و شک توسط بازیگران انجام می‌شد،که انگار کارگردان با خط کش بالای سر بازیگران ایستاده تا کسی قدمی اشتباه نگذارد و میزانی را نامیزان نکند!

میزان‌سن‌های خطی و تخت، میزان‌های تکراری و غیر مفید، حرکات نتراشیده و خام، کار را در سطح یک تئاتر دانش آموزی نشان می‌داد، اما بازیگران ریش سفید و ریش سیاه صحنه، به تو می‌گفتند که نمایش حرفه‌ای باید باشد!!!

۳ـ بازیگری: بازیگران نمایش پنجره غیر از یکی دو تا آنقدر مبتدی بازی می‌کردند که نمی‌شود در مورد بازیگران‌شان صحبتی کرد. 

4_ دکور : با آنکه زیبا و جادار بود!  اما در پیشبرد نمایش نقش موثری نداشت. یکی از ضعف‌های دکور آن بود که بسیار نو تمیز بود، اما نگاه ظریف سازنده‌اش جای بحث داشت.

حالا اگر کسی خارج از استان به این شهر بیاید و اتفاقی هوس دیدن نمایش بکند و نمایش پنجره که پنج استاد، در بروی صحنه رفتن آن دخیل هستند را ببیند، با خودش چه می‌گوید؟!