X
تبلیغات
زولا

از وقتی بخاطر دارم مردم ما از گفتن درآمد واقعی خود به دیگران، حتا به دوستان نزدیک خود طفره رفته اند. این فرهنگ پنهان کاری درآمد، می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. بخشی مهم و اساسی آن به جنس باورهای نهادینه شده در خانواده های ایرانی باز می گردد. باورهایی مثل: "چشم زخم خوردن"، "چشم حسود به دنبال موفقیت های افراد بودن"، "فضول محله"، از یک طرف- و از طرف دیگر احساس خطری که نسبت به از دست دادن پولشان با گفتن واقعیت به آنها دست می دهد، و هزار و صد دلیل دیگر برای پنهان کاری درآمد واقعی افراد وجود دارد. 
اینها را نوشتم که بگویم حالا با توافق نهایی دولت و مجلس در خصوص حذف یارانه پردرآمد‌ها قرار شده است که یارانه درآمدهای بالای 2.5 میلیون تومان از سال آینده حذف شوند. 
قانون هدفمندکردن یارانه‌ها در زمستان ۱۳۸۷ به صورت لایحه از سوی دولت نهم ارائه شد و پس از مدت‌ها کش و قوس، با اعمال تغییراتی به تصویب  مجلس رسید. این لایحه قسمتی از طرح تحول اقتصادی می‌باشد که دولت احمدی‌نژاد آن را مطرح کرده‌است. در تاریخ 27 آذر 1387،  رئیس‌جمهوری ایران با حضور در تلویزیون، آغاز اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها را رسماً اعلام کرد. او گفت که از صبح روز 28 آذر، حامل‌های انرژی، آب و نان در سراسر ایران با بهای جدید ارائه خواهند شد.

بر  اساس ماده 3 طرح کمیسیون تلفیق از سال 94 به بعد، چهار گروه می‌توانند یارانه دریافت کنند:
1ـ کلیه خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی 
2ـ‌ عشایر و خانوارهای ساکن روستاها
3ـ کلیه بازنشستگان کشوری و تأمین اجتماعی مشروط به اینکه حداکثر مستمری تا 2.5 میلیون باشد.
4ـ‌ کلیه خانوارهایی که برای سازمان هدفمندی احراز شده و درآمد ماهانه آنها زیر 2.5 میلیون تومان است. 

چند سئوال اساسی

چگونه می توان مردمی که از گفتن درآمد واقعی خود  به نزدیکانشان طفره می روند را دسته بندی کرد؟

چگونه مردمی که بخاطر کمبود بودجه های جاری زندگی، منابع متعدد مالی دارند را دسته بندی می کنیم؟

چگونه خانواده های 10 نفره (در آمد 2.5 میلیون تومان) و خانواده 3 نفره (در آمد 2.5 میلیون تومان) را از دم یک تیغ می گذرانیم؟

چگونه ....

چگونه ....

چگونه ....

چگونه ....

چگونه ....

چگونه ....

چگونه ....

.........