X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری


انوشیروان پیشدار سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان امشب در سیمای مرکز خلیج فارس حضور خواهد داشت. شاید دیدار با مدیران دولتی به دلیل مشغله زیادی که دارند کمی سخت باشد اما در این برنامه می توانید هر سئوالی از سرپرست اداره ارشاد داشته باشی بپرسی!
زمان این برنامه ساعت 20:35 تا 21 اعلام شده و شماره های تماس و پیامک هم در برنامه گفتگوی خبری اعلام خواهد شد.

چند خبر از هرمزگانی های حاضر در جشنواره تئاتر فجر

یک: سی و یکمین جشنواره تئاتر فجر با یک نمایش خیابانی از هرمزگان آغاز شد. این نمایش اثر هنرمندان شهرستان میناب است که در بخش مسابقه حضور ندارد.

دو : نمایش رادیویی «آن سوی خط» نوشته جهانشاه آل محمود و کارگردانی امید تنی از مرکز خلیج فارس که قرار بود امروز ساعت ساعت 18 اجرا شود به دلیل کمبود بودجه صدا وسیما در جشنواره حضور پیدا نکرده است.

سه: عبدالمحمد سالاری کارگردان هرمزگانی نمایش "من خدا را دوست دارم" در گفتگویی که با ستاد خبری سی و یکمین جشنواره تئاتر فجر داشته گفته: متأسفانه نگاهی که به تئاتر دانشجویی وجود دارد، علمی نیست و حضور در جشنواره تئاتر فجر به تنها راه ورود به بازار حرفه ای تئاتر تبدیل شده، که به عقیده من نمی تواند نگرشی مناسب برای اهالی تئاتر باشد. "من خدا را دوست دارم" علاوه بر بخش تئاتر مناطق ایران در بخش بین الملل سی و یکمین جشنواره تئاتر فجر حضور دارد. 

چهار: نمایش "بی بری" به کارگردانی علیرضا داوری اولین نمایش هرمزگانی بود که حضورش در سی یکمین جشنواره تئاتر فجر مسجل شده بود. این کارگردان رودانی به دلایل نامعلومی از حضور در جشنواره انصراف داده است.

پنج: برنامه تئاترهای هرمزگان که در بخش مسابقه حضور دارند:

"من خدا را دوست دارم" به کارگردانی عبدالمحمد سالاری (بندرلنگه)  11 بهمن ساعت 17 و 19:30 تالار استاد انتظامی- "کشف برای زنده ماندن" به کارگردانی رضا غریب زاده دریایی(بندرعباس) 10 بهمن ساعت 18 و 20:30 در تماشاخانه سنگلج- "مثل آب برای شکلات" به کارگردانی ابراهیم پشتکوهی(ابوموسا)10 بهمن ساعت 18 و 20:30 در تالار چهارسو.

عکس خبرگزاری مهر: +


امیر مینابیان عکاس هرمزگانی مقام دوم بخش "طبیعت و تولید ملی" جشنواره ملی عکس ایران را از آن خود کرد. نمایشگاه عکس  این جشنواره از   ۲۴ دی  تا ۷ بهمن در موسسه فرهنگی هنری صبا تهران برپاست.  خبر در سایت عکاسی:

در بخش طبیعت زیبای ایران
نفر اول جلال شمس آذران از تبریز دیپلم افتخار و مبلغ پانزده میلیون ریال، نفر دوم مهدی سعادت از ارومیه دیپلم افتخار و مبلغ دوازده میلیون ریال، نفر سوم سمانه نفیسی از اصفهان دیپلم افتخار و مبلغ ده میلیون ریال، در بخش استعداد جوان مهران میرزایی از مشهد دیپلم افتخار و مبلغ پنج میلیون ریال و
مهدی نورمحمدی از ایلام، میعاد آخی از اهواز و ابراهیم باختری بناب از اصفهان دیپلم افتخار به همراه یک میلیون ریال جایزه نقدی اهدا شد.
بخش ویژه – طبیعت و تولید ملی
نفر سوم مهدی سعادت از ارومیه دیپلم افتخار و مبلغ پنج میلیون ریال، نفر دوم امیر مینابیان از بندرعباس دیپلم افتخار و مبلغ هفت میلیون ریال، نفر اول سید مدیار شجاعی فر از اهواز دیپلم افتخار و مبلغ ده میلیون ریال

به استحضار می‌رسانیم سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر تهران در آستانه‌ی برگزاری قرار دارد، با توجه به امکان نمایش همزمان آثار این رویداد فرهنگی در مراکز استان‌ها و سابقه‌ی بندرعباس در برگزاری دو دوره از این جشنواره، پیشنهاد می‌کنیم شرایط برگزاری مجدد این جشنواره برای اهالی هنر و شهروندان بندرعباس فراهم گردد.

ناصر منتظری(موزیسین)،  احمد کارگران(نقاش و فعال در حوزه هنرهای تجسمی)، حسن بردال(عکاس و گرافیست)، احسان رضایی(فیلمساز)، روح ا.. بلوچی(عکاس)، بنیامین جوادی(شاعر)، محمد سایبانی(بازیگر و فعال حوزه تئاتر) عبدالحسین رضوانی(عکاس و تصویربردار) سامی حزنی (عکاس و تصویربردار)،ابراهیم پشتکوهی(نویسنده و کارگردان تئاتر)  رخشنده پاسلار(شاعر) ، مجید جمشیدی(عکاس و فعال حوزه تئاتر) ، حسن اکبرنژاد(فعال در حوزه سینما)، مهرداد امیرزاده (فیلمساز)، معصومه ذاکری (نقاش) ، محی‌الدین خطیب(فعال حوزه سینما)، محمدرضا مسندانی(عکاس)، ایمان رضایی(فیلمساز و موزیسین)، رضا غریب‌زاده دریایی(بازیگر و کارگردان تئاتر)، جهانگیر سایانی(شاعر)، حمزه سلیم‌پور(عکاس و فعال حوزه سینما) ، مسعود میرزایی(فیلمساز و تصویربردار)، امین سالاری(کارگردان تئاتر)، بهروز عباسی دشتی(بازیگر و فعال در حوزه رسانه)، مرتضا نیک‌نهاد(فیلمساز و فعال در حوزه رسانه)

 

فاضل پیش از آن دست موزیسین‌هایی است که در سنین نوجوانی استعداد خود را شناخت و خیلی زود توانست در گروه‌های درجه یک ایران نوازندگی کند. او در اوج جوانی به عنوان نوازنده گیتار الکتریک سطح الف ایران، ناصر عبداللهی، رضا صادقی، حسن پیغان و کیوان توحدی را در تهیه آلبوم و اجرای کنسرت‌های موسیقی همراهی می‌کرد. فاضل اکنون 27 ساله است و آهنگ‌سازی و تنظیم موسیقی را خوب می‌شناسد. او به پشتوانه تجربه‌ی بالایی که در زمینه موسیقی کسب کرده می‌خواهد با همراهی موسا کمالی، نوید قویدل و علی عرب که شناخت خوبی از موسیقی زار دارند، یک آلبوم ویژه موسیقی زار منتشر کنند.  این آلبوم که 10 آهنگ دارد توسط یک ناشر اسپانیایی و در خود کشور اسپانیا منتشر خواهد شد. ظاهرن این ناشر اسپانیایی در حال جمع آوری موسیقی‌های فلکلور مناطق مختلف جهان است که یکی از پروژهایی مورد نظرش موسیقی هرمزگان به ویژه موسیقی زار بوده است. آلبوم مورد نظر شامل 9 آهنگ زار و یک آهنگ با نام "بارون بارکو"از ابراهیم منصفی است که با تنظیم جدید و حال و هوای امروزی ساخته می‌شود. گفتنی است به دلیل نبود امکانات کافی ضبط موسیقی در استان هرمزگان، تمامی این آهنگ‌ها در تهران ضبط خواهند شد.


جلسه نقد بررسی آثار نقاشی مریم محبی پنجشنبه 21 دی ماه در نگارخانه گرمساری فرهنگسرای طوبا برگزار خواهد شد. علاقمندان به رشته نقاشی می‌توانند در این جلسه که راس ساعت 19 برگزار می‌شود حضور داشته باشند. نمایشگاه نقاشی این هنرمند پارسیانی از 16 تا 22 دی ماه در بندرعباس برقرار است. این برای اولین بار است یک هنرمند پارسیانی اقدام به پرپایی نمایشگاه در بندرعباس می‌کند. عکس‌های بیشتر از نمایشگاه را در ادامه مطلب ببینید.

ادامه مطلب ...


خبر در گذشت خواهر؛ پدر و مادر یاشار محسنی مثل ضربه ی پتکی بر سرم بود. خبر خیلی تلخی بود که همه دوستان تئاتری استان را در بهت فرو برده، یاشار عزیز تو همیشه مقاوم خندانی، تو همیشه استوار بر پایی

هم چنان استوار بمان یاشار

یاشار محسنی در حادثه تصادف عزیزانش را از دست داده، او در نمایش "مثل آب برای شکلات" که آبان ماه سال جاری در بندرعباس اجرا شد نقش خوزه را بازی می کرد.چند سالی است که گروه‌های نمایشی هرمزگان، حضور چشم‌گیری در جشنواره تئاتر فجر دارند. جشنواره بین المللی تئاتر فجر مهمترین رویداد تئاتری کشور است که امسال سی‌ویکیمن دوره‌اش را پشت سر می‌گذارد. تا جایی که من اطلاع دارم نمایش "کشف برای زنده ماندن در حصار بی‌حس مرده" به کارگردانی رضا غریب‌زاده دریایی(بندرعباس) نمایش "مثل آب برای شکلات"به کارگردانی ابراهیم پشت‌کوهی (ابوموسی)- نمایش"کهربا در زنبیل"به کارگردانی حسین محمد حسینی(قشم)- نمایش "من خدا را دوست دارم" به کارگردانی عبدالمحمد سالاری(بندر لنگه)-  چهار نمایشی هستند که امسال در جشنواره تئاتر فجر اجرا خواهند شد. فرهنگ هرمزگان بستر مناسبی برای رشد هنر دارد. از این رو برخی از هنرمندان هرمزگانی که به صورت جدی به یکی از رشته‌های هنری پرداختند خیلی زودتر از هنرمندان سایر استان‌ها به موفقیت‌هایی  دست یافتند. برای نمونه می‌شود به ناصر عبداللهی، حسین احمدی نسب، کورش زارعی و ... اشاره کرد. اما این ظرفیت همیشه تحت شعاع مسائل اقتصادی کلانی قرار گرفته که به واسطه‌ی جغرافیایی این استان بر آن تحمیل شده است. استانی که بیش از 1000 کیلومتر مرز دریایی دارد و لقب قطب اقتصاد ایران را یدک می‌کشد. با توجه به این مسائل چه راهکارهایی می‌شود در نظر گرفت که از تمام این ظرفیت فرهنگی استفاده را برد؟

پی نوشت: عکس مربوط به نمایش "من خدا را دوست دارم" به کارگردانی عبدالمحمد سالاری است.
نمایشگاه نقاشی  مریم محبی از 16 تا 22 دی ماه در نگارخانه کورش گرمساری بندرعباس برگزار می‌شود. در این نمایشگاه 20 اثر از این نقاش اهل گاوبندی به نمایش در می‌آید. محبی دارای مدرک فوق دیپلم مینیاتور و لیسانس نقاشی،  که 8 سال است به صورت حرفه‌ای در این عرصه فعالیت می‌کند. محور آثار این هنرمند هرمزگانی، زن و موقعیت‌های اجتماعی زن‌هایی است که پیرامون خود هنرمند زیسته‌اند. این برای اولین بار است که یک هنرمند اهل گاوبندی اقدام به برپایی نمایشگاه  انفرادی نقاشی در بندرعباس می‌کند.
پی‌نوشت: نگارخانه کورش گرمساری در فرهنگسرای طوبا بندرعباس واقع شده است.

 

"خانواده استریندبرگ" اثر جدید گروه تئاتر و حرکت کارگاه بندرعباس است که حالا مرحله اول تمریناتش به پایان رسیده. این نمایش همان نمایشنامه "پدر" اثر مشهور یوهان اگوست استریندبرگ نویسنده نامدار سوئدی است که به کارگردانی مجید جمشیدی به روی صحنه می‌آید. در این نمایش بازیگرانی چون مجید سرنی‌زاده، مجید کشاورز، راضیه ذاکری، علی رستمی، رحیمه ایرانمنش و رضا غریب‌زاده دریایی ایفای نقش می‌کنند. این نمایش اسفند ماه سال جاری در بندرعباس به روی صحنه خواهد رفت.  گفتنی است سال گذشته نمایش "خانواده وینگفیلد" توسط این گروه به روی صحنه رفت و نمایش "فروزان و فروزانه" هم اولین کار سال 91 گروه تئاتر کارگاه بود که آذر ماه سال جاری در پلاتو آفتاب بندرعباس به اجرا در آمد.